Szczepionka Pfizera dla młodzieży? Firma składa wniosek
Planują też skierować tę prośbę "w najbliższych dniach do innych organów regulacyjnych na całym świecie" – podały obie firmy w oświadczeniu.
Wniosek, złożony u amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), opiera się na danych z badań klinicznych III fazy w tej grupie wiekowej, które wykazały "100 proc. skuteczności" w zapobieganiu Covid-19 – podkreślono.
Pod koniec marca obydwie firmy opublikowały wyniki swoich testów przeprowadzonych na 2260 nastolatkach w USA, wykazujące "silną reakcję immunologiczną" po podaniu szczepionki.
Szczepionka była również „dobrze tolerowana, a skutki uboczne były na ogół zgodne ze skutkami obserwowanymi" u osób w wieku od 16 do 25 lat – dodały w piątek Pfizer i BioNTech.
Szczepionka ta jest obecnie dopuszczona dla osób w wieku 16 lat i starszych. Dzieci są mniej narażone na ciężki przebieg choroby, więc ich szczepienie nie było dotychczas uznawane za priorytet.
Eksperci twierdzą, że dzieci stanowią dużą część populacji i dlatego będą również musiały zostać zaszczepione, by ograniczyć przenoszenie się Covid-19.
Szczepienia w Polsce
W Polsce podano dotąd ponad 7,2 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19; drugą dawką zaszczepiono blisko 2,1 mln osób, pierwszą - ponad 5,1 mln. W sumie do Polski dotarło blisko 9 mln dawek preparatów przeciwko koronawirusowi.
Z rządowego raportu wynika, że drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 uodporniono dokładnie 2 096 185 osób. Pierwszą dawkę przyjęło 5 167 241 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła ponad 244 tys. - podał w piątek resort zdrowia.
Do tej pory do Polski dotarło blisko 9 mln szczepionek. Zutylizowano 7 769 dawek.